Tragiczny wrzesień 1939

Nowy rok szkolny 2019/2020 w Szkole Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Piławie Górnej rozpoczął się już w niedzielę uroczystą mszą świętą  w kościele pw.  św. Marcina  w której licznie uczestniczyli   nie tylko uczniowie wraz z rodzicami ale również dorośli mieszkańcy Piławy Górnej.  Podczas uroczystości  uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa  Kamila Baczyńskiego przedstawili montaż słowno-muzyczny upamiętniający 80.  rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz  przypomnieli bohaterską postać Patrona naszej szkoły – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który oddał życie za Ojczyznę.

 

Wrzesień 1939 r. był straszny i tragiczny – od pierwszego dnia wojny Niemcy z premedytacją atakowali zarówno polską armię jak i ludność cywilną. Niemieckie samoloty ostrzeliwały tysiące uciekających Polaków a bezbronne miasta były bombardowane. Okręt wojenny Schleswig – Holstein oddał jeden z pierwszych wystrzałów atakując Westerplatte a potem taki sam los spotkał Wieluń, Warszawę, Częstochowę, Bydgoszcz i wiele innych miast Polski.  Zawarte sojusze i umowy Polski  z Francją i   Anglią niestety  niczego nie zapewniały a sojusznicy nigdy nie wywiązali się z zawartych porozumień.  Polska od pierwszych dni września 1939r. pozostała samotna w obliczu strasznej wojny.

Występ wzbudził wiele emocji i wzruszeń. Oprócz   tekstów recytowanych przez Aleksandrę Hetnarowicz i Sarę Gałkę   można było usłyszeć pieśń   „Warszawo ma” w wykonaniu Aleksandry Brzuszkiewicz  oraz utwór „Dziś idę walczyć mamo” w wykonaniu uczennic Dominiki Maliszewskiej, Darii Miętus  i Karoliny Gołębiowskiej.

Montaż słowno-muzyczny został przygotowany  pod kierunkiem nauczycieli: Edyty Chrząszcz, Agnieszki Pawlak i  Justyny Matei-Pawlikowskiej.

 

 

Marta Skowrońska-Sowa

 
BIP

Wyszukiwanie
Owoce w szkole

Mleko w szkole